پوست تخم مرغ میتواند انقلابی در انرژی تجدیدپذیر ایجاد کند

به گفته محققان در غرب استرالیا، پوسته های تخم مرغی ممکن است کلیدی برای ذخیره سازی ارزان انرژی باشند. دکتر مانیکام میناکشی و همکارانش، در سال ۲۰۱۷،  آزمایشهایی را بر روی تخم مرغ شروع کردند. تخم مرغ ها دارای سطح بالایی از کربنات کلسیم هستند که می تواند به دفعات انرژی را در خود ذخیره نماید.

غشای تخم مرغ در اطراف زرده به ما اجازه میدهد تا آن را در دمای بالا بپزیم.با هم زدن آن داخل آرد، میتوان آنرا در دمای ۵۰۰ درجه سانتیگراد پخت. فرآیند پخت، ترکیب شیمیایی آن را از کربنات کلسیم به اکسید کلسیم تغییر می دهد تا آن را به مجرای عبور الکتریسیته تبدیل کند.

برای تیم دکتر میناکشی، این اولین گام برای کار بر روی باتریهای جدید برای ذخیره انرژی های تجدید پذیر،پنلهای خورشیدی و توربین های بادی، است. او می گوید: “منابع انرژی تجدید پذیر منقطع هستند زیرا به شرایط آب و هوا بستگی دارند.” “هنگامی که بیش از حد، تولید شوند، برای ذخیره آن، نیاز به باتری وجود دارد. پوسته تخم مرغ به عنوان الکترود برای ذخیره این انرژی میتواند استفاده شود. قبل از گرم شدن، پوسته سفت تخم مرغ، یک الکترود مثبت است، اما بعد از حرارت دیدن، تبدیل به الکترود منفی میشود.

دکتر میناکشی می گوید که امیدوار است تحقیقاتش برای شرکت های فعال در زمینه انرژی تجدید پذیر جذاب باشد. با آزمایش های بیشتر، اعتبار نتایج اولیه اثبات می شود، مواد فراوان، مثل پوسته تخم مرغ، که بدون استفاده و در عین حال مقرون به صرفه هستند دارای قابلیت ذخیره سازی انرژی میباشند که غیر از این کاربرد، در نهایت، میتواند بعنوان زباله زیستی در تولید برق استفاده شود.

تخم مرغ را با قیمت پائین میتوان از فروشگاه مواد غذایی تهیه کرد و بجای آنکه پوسته را در سطل زباله بیاندازیم، از آن استفاده نمائیم.ه ها پرتاب می شود، این بنوعی کاهش تولید زباله هم است.

تحقیقات آزمایشگاهی همچنان ادامه خواهد یافت تا مشخص شود که چه میزان انرژی الکتریکی و برای چه مدتی میتواند در پوسته تخم مرغ ذخیره شود.

 

منبع:   cleantechnica.com/2019/01/28/eggshells-may-power-the-renewable-energy-revolution

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال