blockchain صنعت ساختمان را تغییر میدهد

توانایی blockchain برای ثبت، فعال سازی و ایمن سازی حجم زیادی از انواع تراکنش ها، این سوال را پیش می آورد که آیا چنین فناوری که بیت کوین را ایجاد کرده، میتواند منجر به اجرای بهتر پروژه های ساخت و ساز شود که متشکل از بخشهای بزرگ پیمانکاری و کدهای متعدد ساختمانی، مقررات ایمنی و استانداردها میباشد؟

استفاده از blockchain برای اتوماتیک کردن فرآیندهای قراردادی و برنامه ریزی پروژه های پیچیده می تواند منجر به کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف منابع ارزشمند شود و پروژه را سریعتر به اتمام رساند.

شرکت ساختمانی HerenBouw  در آمستردام در حال برنامه ریزی برای پروژه بزرگ توسعه بندر آمستردام است. به گفته مارک ماینی، مؤسس شرکت مشاوره ای  Propulsion Consulting، هدف این شرکت ساختمانی ایجاد یک سیستم مدیریت پروژه با قابلیت blockchain برای ارتقا کیفیت و طول عمر سازه میباشد که بر زمان ثبت معاملات تمرکز دارد.

دستیابی بموقع به اطلاعات مورد نیاز، برقراری ارتباطات یکپارچه با کمترین خطا، جزو مزایای این سیستم میباشد. طرفداران این سیستم دلیل روشنی برای ثبت این داده ها در blockchain  دارند و آن عبارت است از اینکه، چیزی را که سفارش نداده و بابت ان پول پرداخت نکرده اند را تحویل نگیرند. این باعث ایجاد اعتماد و کاهش اختلاف  در فرآیندهای کسب و کار میشود. کاربران زمان بیشتری را صرف طراحی خلاق و گزینه های روش های ساختمانی خواهند کرد.

تخمین زده میشود که در حال حاضر، ۹۵ درصد از اطلاعات ساخت و ساز ساختمان با واگذاری به مالک اول از بین می رود. شرکت Briq در کالیفرنیا ، در تلاش است تا پتانسیل ثبت و حفظ اسناد و مدارک یک پروژه ساختمانی در blockchain را نشان دهد که طرفین می توانند از آن استفاده کرده و به عنوان یک سند به مالک تحویل داده شود. باسام حمدی، مدیرعامل این شرکت  میگوید، وقتی به دنبال یافتن مشخصات و تجهیزات مورد استفاده در یک ساختمان باشیم، بالاخره جایی برای جستجوی آن وجود خواهد داشت. مالکان ساختمان می توانند به مشخصات رمزگذاری شده در blockchain بصورت جزء به جزء شامل رنگ آمیزی، مصالح،  لامپ های LED ، جنس دربها،  کتابچه راهنمای کاربر، ضمانتنامه ها دسترسی داشته باشند.

الیس تالتون ، مدیر بازاریابی رشد Briq میگوید که هرگونه پیشرفت و بهسازی در ساختمان می تواند مستند سازی شود و اگر ملک به فروش برسد، می توان کل اطلاعات و اسناد را به صاحبان جدید منتقل کرد.  به عبارت دیگر، صاحبان ساختمان از هر اتفاقی که در گذشته برای ساختمان افتاده ، یک رفرنس معتبر میتوانند داشته باشند.

غلبه بر موانع فرهنگی

پذیرش blockchain بدلیل شیوه های رایج در بخش ساخت و ساز، احتمالاً طولانی تر خواهد شد. صنعت ساخت و ساز در جنبه های مختلف کار از نظر فنی پیشرفتهای قابل توجهی داشته است ولی این صنعت مبتنی بر روابط میباشد. انتخاب پیمانکاران اصلی و فرعی براساس روابطی باشد که برای ده ها سال وجود داشته است، انجام میگیرد.

در صنعت ساختمان، در مقایسه با صنایع هوا و فضا و خودرو، پول بسیار اندکی (کمتر از یک درصد درآمد) در مدیریت پیمانکاری و زیرساختهای فناوری مدیریت پروژه های پیچیده سرمایه گذاری میشود. این رقم در صنایع هوا و فضا و خودرو حدود ۳٫۵ تا ۴٫۵ درصد میباشد. بخش اعظم هزینه پروژه ها در مرحله اجرا شامل مصالح و نیروی انسانی صرف میشود.

اسکات نلسون ، مدیر عامل شرکت Sweetbridge ، ساخت و ساز را مناسب برای مدیریت پروژه مبتنی بر blockchain می داند و هدف را انجام بموقع کار، بر اساس مشخصات پیش بینی شده و اجتناب از دوباره کاری میداند.  تکنیک های مدیریت کلاسیک پروژه هنوز هم کار می کنند، اما پروژه ها می توانند از یک رویکرد غیر متمرکز تر و چالاکی تر استفاده کنند که شفافیت در آن زیاد باشد.

شناسایی برنامه های کاربردی blockchain در مدیریت پروژه

با گذشت زمان، blockchain برنامه های موفقی برای مدیریت پروژه ایجاد خواهد کرد.  سازمانها تشویق میشوند كه از این پتانسیل بهره برداری و سرمایه گذاری كنند. اقدامات تاثیرگذار در این زمینه را میتوان در موارد ذیل خلاصه کرد:

۱- شناسایی موارد استفاده از blockchain و توجه بر این موضوع که موفقیت، به جذب منابع  در سراسر مرزهای سازمانی بستگی دارد. جائیکه اشخاص، قراردادها و پرداختها حسابرسی و حفظ میشوند. و جایی که باید اصالت و مالکیت دارایی ها رصد شود. در اینجا به چند مزیت در این مورد اشاره میشود.

– رفرنس معتبری که توانایی ثبت و رصد خدمات و محصولات پیمانکاران فرعی را داشته باشد، می تواند به شناسایی پیمانکاران قابل اطمینان پروژه کمک کند.

– قراردادهای هوشمند که حسابرسی ها را مشخص کرده و زمان پرداختها را معین کند، می توانند توافق نامه ها را خودکار کند.

– برنامه ای با قابلیت blockchain که بتواند اطلاعات را بصورت یکپارچه جمع آوری کند می توانند به مدیریت گردش کار کمک نماد.

– رفرنسی که روند ساخت و ساز را تا پایان در خود داشته باشد، می تواند تمام دارایی های ساختمان ، از جمله ضمانت نامه ها و نقاط نیاز به تعمیر و نگهداری را ثبت کند.

– برنامه ای با قابلیت blockchain که مصالح را رصد، تست و نتایج را  با  کدها و استانداردهای ساختمان ارزیابی کند، می تواند بازرسی ها را ساده تر کنند.

۲- ایجاد نمونه های اولیه و پروژه های آزمایشی.

برای اینکار، پس از تجزیه و تحلیل مقدماتی، سیستم های مورد استفاده باید ممیزی شود و با کاربران در مورد افرادی که نیاز به مشارکت در شناسایی گزینه های مناسب دارند مشورت شود. یک نمونه اولیه انتخاب، طراحی و مورد آزمایش قرار گیرد.

۳– برای سرمایه گذاری در blockchain یک نمونه تجاری تهیه کنید.

شناسایی راه هایی که blockchain می تواند موفقیت پروژه را افزایش دهد ، از جمله بهبود فرایندها و ظرفیت سازمانی برای یافتن و به اشتراک گذاری مقادیر زیادی از داده ها با افراد و اشخاص خاص.

نهایتا ، بهتر است همکاری اطلاعاتی را تشویق و از blockchain استفاده کنیم تا به ایجاد نقشه راه طولانی مدت صنعت ساختمان برای جذب سرمایه گذاری ها کمک کنیم و از فناوری هایی که می توانند بهره وری و کارآیی را افزایش دهند و ریسک را کاهش دهند، استفاده نماییم. blockchain به مدیران این امکان را می دهد تا استعدادهای خود را بر روی حل مشکلات و دستیابی به نتایج بهتر پروژه متمرکز کنند.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال