کاهش قیمت برق بادی به کمتر از قیمت گاز طبیعی برای تولید برق

گزارش وزارت انرژی ایالات متحده در مورد وضعیت انرژی برق بادی نشان می دهد که قیمت تجهیزات برق بادی در حال کاهش است و با طراحی های جدید، توان توربین های بادی در حال افزایش می باشد. لذا اخیرا، برق تولید شده توسط هر توربین  در مزارع بادی به حدی ارزان شده که می تواند با هزینه کمتر از حد انتظار برای خرید سوخت معادل گاز طبیعی و سوزاندن آن، مورد  استفاده قرار گیرد.

در واقع، در حال حاضر، برق بادی حتی ارزانتر از آنچه گفته شد میباشد چرا که مالیات کمتری به تولید انرژی تجدیدپذیر اختصاص داده می شود. اما این اعتبار، در حال از بین رفتن است و منجر به عدم اطمینان طولانی مدت در بازار برق می شود و تقاضا برای آن در کاهش می یابد.

در سال ۲۰۱۸، در شبکه برق آمریکا، مقدار ۷٫۶ گیگاوات به ظرفیت جدید برق بادی اضافه شد. این تقریبا معادل بیست درصد از کل طرفیت جدید تولید برق اضافه شده میباشد که انرژی بادی را بعد از گاز طبیعی و خورشیدی، در رتبه سوم قرار میدهد. شاید آنچنان که باید، مهم به نظر نرسد ولی این شرایط درحالی هست که برق ذغال سنگ و اتمی هیچ رشدی نداشته اند و میزان وزش باد در همه جای آمریکا یکسان نمیباشد و تنها در بخشهایی از این کشور میتوان به باد دسترسی داشت.

درمجموع، با این افزایش ظرفیت جدید، ظرفیت نصب شده در آمریکا به بیش از ۱۰۰ گیگاوات رسیده است و با این شرایط، چین را پشت سر گذاشته است. امااین شکاف قابل ملاحظه است زیرا چین ظرفیت نصب شده بیش از دو برابر ایالات متحده دارد. در سال ۲۰۱۸ ، ۶٫۵٪ از کل برق ایالات متحده از طریق برق بادی تأمین شده است، اما در مقایسه با سایر کشورها، مقام پائینتری دارد. کشورهای دانمارک ، آلمان ، ایرلند و پرتغال بیش از ۲۰٪ از نیازهای برقی خود را از طریق باد تامین می کنند. دانمارک بالای ۴۰ درصد نیاز خود را از باد تامین میکند.

این رقم قابل تامل است ، زیرا بیش از ۳۰٪ از انرژی برق توسط یک منبع متغییر تأمین میشود، برای بسیاری از شبکه های برق موجود، این یک چالش است. هم اکنون، ایالت های بزرگ بادخیز همانند تگزاس، یک چهارم برق خود را از باد دریافت می کنند. تگزاس با ۲۵ هزار مگاوات ظرفیت باد نصب شده، پیشتاز میباشد.

بنابراین در عین حال که انرژی بادی بخش کوچکی از بازار برق آمریکا را تشکیل میدهد، بخشهایی از این کشور عمده برق خود را از طریق باد تامین میکنند و این روندشان در حال توسعه میباشند.

افت قیمت ها

در ایالات متحده، قیمت برق بادی تا سال ۲۰۰۹ افزایش یافته بود و به رقم ۷۰دلار به ازای هر مگاوات ساعت رسید. بعد از آن تا مدتها با یک کاهش بسیار تدریجی و یکنواخت داشت و در سال ۲۰۱۸، برای اولین بار، این رقم به زیر ۲۰ دلار برای هر مگاوات ساعت رسید.

این وضعیت، انرژی بادی را در یک شرایط رقابتی فوق العاده قرار میدهد. گزارش از تخمین قیمت گاز در آینده استفاده کرده و نشان میدهد که تا سال ۲۰۵۰، قیمت گاز طبیعی به حدود ۱۰ دلار به ازای هر مگاوات برسد. اما در حال حاضر، گاز طبیعی به تنهایی و بدون درنظر گرفتن هزینه نیروگاه گاز سوز،۲۰ دلار به ازای هر مگاوات ساعت میباشد. این بدین معنی است که هم اکنون در آمریکا، برق بادی ارزانتر از برق حاصل از سوزاندن گاز طبیعی میباشد.

این گزارش اشاره میکند که قیمت برق خورشیدی فتوولتائیک تقریبا با قیمت برق بادی یکسان شده است اما این قیمتی هست که از حدود ۱۵۰ دلار به ازای هر مگاوات در سال ۲۰۰۹ به رقم فعلی رسیده است. بنابراین ، تا زمانی که قیمت گاز طبیعی روند پیش بینی شده را معکوس نکرده و ارزان تر نشود ، باد و خورشیدی ارزان ترین منبع جدید برق در ایالات متحده باقی خواهند ماند.

در سال ۲۰۱۸، قیمت گذاری برق، برق بادی را زیر ۴۰ دلار به ازای هر مگاوات ساعت قرار می دهد. ارزان ترین شکل تولید برق با سوزاندن گاز طبیعی در نیروگاهها تقریباً ۱۰ دلار در هر مگاوات ساعت میباشد. توجه داشته باشید كه در سال ۲۰۱۵، آژانس اطلاعات انرژی آمریكا پیش بینی كرده بود كه در سال ۲۰۲۰، هزینه برق بادی ۷۴ دلار به ازای هر مگاوات ساعت خواهد بود.

فناوری بهتر در ساخت

چرا برق بادی بسیار ارزانتر از حد انتظار شده است؟ بخشی از علت آن را باید در فناوری پیشرفته باید جستجو کرد. در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۰۸ هیچ توربینی که روتورهایی بالاتر از ۱۰۰ متر قطر داشته باشند در آمریکا نصب نشده است . در سال ۲۰۱۸ ، ۹۹٪ از توربینهای باد نصب شده بیش از ۱۰۰ متر و متوسط اندازه آنها ۱۱۶ متر بود. به طور کلی، به موازات پیشرفت تکنولوژی در بخش توربین باد، تکنولوژی ساخت ژنراتور نیز رشد کرده است. متوسط ظرفیتهای نصب شده سال ۲۰۱۸، ۲٫۴ مگاوات بوده است که نسبت به سال ۲۰۱۷، پنج درصد افزایش یافته است.

ناحیه ای که توسط چرخش پره های توربین بادی جاروب میشود با توان دوم طول تیغه پره متناسب است. بنابراین اگر طول تیغه و ظرفیت تولید نامی متناسبا بالا رود، انرژی ورودی بالقوه از تیغه ها بشدت بالا میرود. این امر باعث می شود تا آنچه که قدرت خاص توربین بادی نامیده می شود کم شود. این توربین های با قدرت خاص پایین تر در مناطقی که باد قوی یا پایدار نباشد نیز کار می کنند. در روزهای بادی، آنها توانایی ژنراتور برای تولید انرژی برق را به حداکثر میرساند.

بنابراین با احداث توربین های بیشتری در مکانهایی با منابع نامناسب باد، در هر توربین، انرژی بیشتری تولید خواهد شد. ضریب ظرفیت ، که عبارت است از مقدار توان تولید شده نسبت به اندازه ژنراتور، برای پروژه های احداث شده در چهار سال گذشته، ۴۲٪ بوده است، رقمی که زمانی دستیابی به آن نیاز به باد فراساحلی داشت. این عامل برای اولین بار در سال گذشته ضریب ظرفیت کل صنعت باد آمریکا را به بیش از ۳۵٪ رساند.

توجیح پذیری اقتصادی این طرح ها در مناطق کم باد به حدی خوب است که ۲۳ سایت موجود با استفاده از روتورهای جدید و بزرگتر جایگزین تجهیزات قدیمی در برج های موجود مجددا به روزرسانی شدند. نکته دلگرم کننده این است که مزارع بادی قدیمی (آنهایی که یک دهه یا بیشتر عمر دارند) با گذشت زمان مواجه با کاهش ضریب ظرفیت هستند. دلیل این امر در حال حاضر مشخص نیست و چیزی است که باید در آینده مشخص شود.

مدیریت بهتر شبکه، نیز به اقتصاد انرژی باد کمک کرده است. در بعضی مواقع ، وزش باد شدید می تواند باعث شود برق در مزارع بادی بیش از تقاضا تولید شود و در نتیجه، بازده مزرعه کاهش یابد. این فرآیند که  curtailment نامیده میشود، یک عامل ناچیز است و تنها ۲٪ توان از این طریق از دست میرود. به عبارت دیگر، اگر از برق محدود شده استفاده شود، فقط می تواند ضریب متوسط ​​ظرفیت را تا ۰٫۷ درصد افزایش دهد.

بطور کلی، واضح است که توجیح اقتصادی انرژی باد قدرتمند باقی خواهد ماند زیرا حمایتهای مالیاتی برای ساخت انرژی تجدیدپذیر طی چند سال آینده حذف می شود. اما حمایتهای حذف شده تا کنون، باعث شده که بسیاری از توسعه دهندگان، زودتر از موعد، پروژه ها را شروع کنند، بنابراین ممکن است تا دو سال آینده حباب در ساخت و ساز را شاهد باشیم و به دنبال آن افت چشمگیری صورت گیرد

لینک اصلی مطلب:

.https://arstechnica.com/science/2019/08/wind-power-prices-now-lower-than-the-cost-of-natural-gas/

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال