نبرد بیومس، چالش اتحادیه اروپا در مورد تعریف انرژی تجدیدپذیر

در شرایطی که اتحادیه اروپا بشدت به استفاده از زیست توده جنگل متعهد است تا به اهداف کاهش انتشار کربن خود برسد، با این چالش قانونی مواجه شده است که یک منبع انرژی تجدیدپذیر و بدون کربن چه تعریفی می تواند داشته باشد.

افرادی از شش کشور استونی، ایرلند، فرانسه، رومانی، اسلواکی و ایالات متحده به رفتار اتحادیه اروپا، در استفاده از زیست توده جنگلی، به عنوان یک سوخت تجدیدپذیر، به دادگاه عمومی اروپا شکایت برده اند. شاکیان، وب سایتی را نیز در این ارتباط راه اندازی کرده اند.

دستورالعمل انرژی تجدیدپذیر اتحادیه اروپا، که RED II نامیده می شود، تا سال ۲۰۳۰، میزان مصرف انرژی تجدیدپذیر را تا ۳۲ درصد هدف گذاری کرده است. RED II  استفاده از زیست توده را در این هدفگداری قرارداده است.

شاکیان ادعا می کنند که تحت تاثیر اثرات ناشی از تولید انرژی زیست توده قرار گرفته اند. آنها میگویند که RED II ، موجب تخريب گسترده جنگل ها شده و با حذف CO2 ناشی از سوختن زیست توده ها، در گزارشهای خود، موجب افزايش قابل توجه انتشار گازهاي گلخانه اي خواهد شد. در هر دو RED I و RED II، استفاده از زیست توده جنگل، به عنوان انرژی کم کربن یا بدون کربن، برای رفع تقاضای رو به رشد سوخت های زیست توده، منجر به افزایش فشار بر جنگل ها در اروپا و آمریکای شمالی شده است. علاوه بر این، آنها ادعا می کنند که فشار اتحادیه اروپا برای افزایش استفاده از زیست توده جنگل مغایر اهداف خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بوده و در واقع موجب افزایش میزان انتشار CO2 و تخریب جنگلها میشوند. شاکیان به افزایش قابل توجه استفاده از انرژی زیست توده در اتحادیه اروپا به عنوان یک مشکل بزرگ اشاره میکنند و بیان میدارند که بیو انرژی تقریبا ۶۵ درصد انرژی های تجدید پذیر در اتحادیه اروپا را تشکیل داده است.

خلاصه ای از پرونده در وب سایت شاکیان، این استدلال را مطرح می کند که افزایش تقاضا، موجب تخریب اکوسیستم های طبیعی جنگلها میشود در جلسه دادگاه مربوطه، اتحادیه اروپا نموداری را به نمایش گذاشت که سهم اتحادیه اروپا از کل انرژی حاصل از منابع تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۷ را نشان می دهد.

همزمان با این موضوع سایت خبری VOX مقاله ای با عنوان “سیاست انرژی تجدید پذیر اروپا بر سوزاندن درختان آمریکایی بنا شده است و انرژی زیست توده به طور ناخواسته بحران آب و هوا را بدتر می کند.” منشر کرده و خاطر نشان میکند که دانش زیست توده، کمکی به حل تاثیرات دی اکسید کربن بر گرمایش زمین نمیکند.

این مقاله، تعدادی از عوامل رونق انرژی زیست توده، از جمله تعدادی از استدلال هایی که موجب سوء استفاده از زیست توده می شوند، را بیان میکند. که از جمله، آنها   استدلال می کنند که با اینکار، یک بازار جدید را ایجاد می کنند. استدلال بی کربن برای بیوماس از آنجا ناشی میشود که اعتقاد دارند کربن سوخته شده  به شکل درخت های جدید دوباره به زمین باز میگردد؛ و اینکه، چوب سوزانده شده در این صنعت، چوبی هست که به هر حال از دست رفته است.

بسیاری از دانشمندان، از جمله کسانی که Vox با انها مصاحبه داشته است، با این نتیجه گیری اختلاف نظر دارند. در ژانویه ۲۰۱۸، حدود۸۰۰ دانشمند نامه ای را امضا کرده و از پارلمان اتحادیه اروپا درخواست نمودند که به حمایت از زیست توده پایان دهد. در این نامه تاکید میگردد که راه حل جایگزین زغال سنگ، بازگشت به سوزاندن جنگل نیست، بلکه جایگزین سوخت های فسیلی، منابع کم کربن، مانند انرژی خورشیدی و باد میباشد.

این، مختص اتحادیه اروپا نیست. در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸، EPA  مطلبی را منتشر کرد مبنی بر این که زیست توده جنگل باید به عنوان یک منبع انرژی تولید کربن محسوب شود. بر اساس این مطلب انتشار یافته، سوخت زیست توده و زباله سوز، ۲ درصد از تولید برق ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ را به خود اختصاص داده است.

لینک:   https://electrek.co/2019/03/06/biomass-eu-renewable-energy/

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال