قیمتهای برق خورشیدی زیر ۲۵ دلار برای هر مگاوات ساعت در کشورهای مختلف

مناقصات احداث نیروگاه خورشیدی فتوولتادیک در گوشه و کنار به روشهای مختلف صورت میپذیرد. انچه در اینجا قصد بررسی داریم مناقصاتی است که در آن قیمت نهایی انرژی برق تولید شده به ازای هر مگاوات ساعت مد نظر میباشد. شرکت کنندگان در مناقصه قیمت خود را نه به ازای ظرفیت نیروگاه بلکه برای میزان برق تولید شده و قیمت تمام شده برق تولیدی تنظیم و ارائه میکنند.

ایالات متحده

در تابستان گذشته، یکی از بزرگترین نیروگاههای خورشیدی ایالات متحده در لوس انجلس، رکورد قیمت ۱۹٫۹۷ دلار در هر مگاوات ساعت را برای خود ثبت کرد. به نظر می رسد که این پروژه همچنان یک نمونه نادر با قیمت زیر ۲۵ دلار برای هر مگاوات ساعت در بازار ایالات متحده بماند. با این حال، سالهاست که در مکانهایی دیگر، بغیر از ایالات متحده، نیز قیمتهای زیر ۲۵ دلار پیشنهاد شده است.

اردن

سال گذشته دریک مناقصه، شرکت چینی Jinko Power   قیمت ۲۴٫۸۹ دلار برای هر مگاوات ساعت را برای یک پروژه ۱۵۰مگاواتی پیشنهاد داد. اما پیش از اعلام برنده این مناقصه، اردن اعلام کرد که فعلا جهت اطمینان از  تأثیر نیروگاه های تجدید پذیر با ظرفیت بالای یک مگاوات بر شبکه ۳،۶ گیگاواتی این کشور نیاز به بررسی فنی بیشتر دارد.

تونس

انتظار میرود که به زودی، کشور تونس در آفریقای شمالی برنده یک مناقصه ۵۰۰ مگاواتی را نهایی کند که در ماه ژوئیه،  برای ۵ نقطه این کشور برگزار کرد. در این ارتباط، پیشنهادی از یک شرکت نوطهور نروژی بنام Scatec Solar، با قیمت ۲۴٫۴۰ دلار در هر مگاوات ساعت ارائه شده است. این پیشنهاد قیمت برای پروژه ۲۰۰ مگاواتی در Tataouine میباشد. این مکان، به خاطر فیلمبرداری جنگ ستارگان در آن نیز شناخته شده میباشد.

امارات متحده عربی

در سال ۲۰۱۶، امارات متحده عربی با برگزاری مناقصه ای، پیشنهاد قیمت ۲۴٫۲۰ دلاری را دریافت کرد، این، اولین موردی بود که تاکنون در تولید برق خورشیدی با قیمت کمتر از ۲۵ دلار برای هر مگاوات ساعت دست می یافت. این پیشنهاد توسط یک کنسرسیوم متشکل از شرکت برق ابوظبی، شرکت چینی JinkoSolar  و یک شرکت زاپنی Marubeni  اراِیه شده بود. پروژه حاصل با نام  Sweihan و با طرفیت حدود ۱٫۲ گیگاوات، در ماه ژوئیه به بهره برداری رسید که یکی از بزرگترین نیروگاه های خورشیدی جهان محسوب میگردد. طبق قرارداد مربوطه، شرکت آب و برق امارات تا ۲۵ سال برق تولیدی این نیروگاه راخریداری می کند.

درموردی دیگر در ماه اکتبر امسال، برای توسعه فاز پنجم پارک خورشیدی محمد بن رشید آل مکتوم به ظرفیت ۹۰۰ مگاوات، قیمت ۱۶٫۹۰ دلار پیشنهاد گردید که تا به امروز برنده آن مشخص نشده است.

عربستان سعودی

سیاست برق خورشیدی عربستان سعودی تا حدودی کم تحرک شده است. اما در سال ۲۰۱۷، شرکت ACWA Power، برنده مناقصه پروژه ۳۰۰ مگاواتی، با قیمت ۲۳٫۴۲ دلار برای هر مگاوات ساعت، ركورد قیمت آن زمان را برای خود کسب کرد. هرچند که ACWA Power پایین ترین پیشنهاد دهنده قیمت نبود. دو شرکت Masdar و EDF به طور مشترک پیشنهاد رقابتی ۱۷٫۸۶ دلار را ارائه دادند ولی در نهایت به دلایلی که هنوز مشخص نیست پیشنهادشان رد شد.

شیلی

پیشنهاد قیمت پائین عربستان سعودی در اکتبر ۲۰۱۷ صورت گرفت. ولی یکماه بعد، در شیلی، پیشنهاد شرکت ایتالیایی Enel با قیمت ۲۱٫۴۸ دلار در هر مگاوات ساعت برای یک پروژه ۱۱۶ مگاواتی برای راه اندازی آن در سال ۲۰۲۴ در آنتوفاگاستا عرضه شد.

این پیشنهاد به عنوان بخشی از مناقصه دولتی شیلی بود که برای  دومین بار رکورد قیمت گذاری برای برق خورشیدی این کشور را شکست. در نهایت، قانونگذاران با استناد به این واقعیت که ۱۰۰ درصد مناقصه به سمت انرژی تجدید پذیر رفته است، با میانگین قیمت ۳۲٫۵۰ دلار در هر مگاوات ساعت موافقت کردند.

مکزیک

هنوز جوهر مناقصه نوامبر ۲۰۱۷ شیلی خشک نشده بود که مکزیک با قیمت حتی پایین تر برای خورشیدی رکورد قیمت را شکست. شرکت فرانسوی Neoen  نخستین شرکتی بود كه زیر ۲۰ دلار پیشنهاد میداد. قرارداد نیروگاه خورشیدی Neoen’s Pachamama  با توافق ۱۵ ساله خرید برق با حداقل قیمت ۱۸٫۹۳ دلار در هر مگاوات ساعت بسته شد.

برزیل

امروزه، برق خورشیدی با هزینه کمتر از ۲۰ دلار در هر مگاوات ساعت غیر واقعی میباشد. بنابراین رکوردهای جدید جهانی، مانند آنچه در ژوئیه امسال در برزیل ثبت شد، تحلیلگران را به بررسی آن واداشته است.

پروژه ۱۶۳ مگاواتی برزیل Milagres  با قیمت ۱۶،۹۵ دلار به ازای هر مگاوات ساعت به مرحله قرارداد رسیده است.نهایتا مشخص شد که تنها ۳۰ درصد از برق تولیدی با تعرفه توافق شده میباشد، و مابقی آن به مصرف کنندگان در بازار آزاد با قیمتهای بالاتر فروخته خواهد شد.

پرتقال

پیش از آنکه برزیل ارزانترین قیمت برق خورشیدی جهان را داشته باشد، قیمت پیشنهادی پائینتر در پرتغال مطرح شد. تحلیلگران معتقدند، پیشنهاد ۱۶٫۴۸ دلار برای هر مگاوات ساعت در پرتغال وقتی امکان پذیر است که بخشی از برق تولیدی آن با قیمت بالاتر فروخته می شود.

تام هگگارتی ، تحلیلگر ارشد شرکت Wood Mackenzie Power and Renewables می گوید که قیمت پائین پیشنهاد شده، بیانگر کاهش قیمت برق خورشیدی نیست. پیشنهاد دهندگان امیدوار هستند که در پایان قرارداد۱۵ ساله، بتوانند وارد بازار عمده فروشی شوند.

لینک

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال