شرکتهای پیشتاز در blockchain برای انرژی تجدیدپذیر

Blockchain می تواند آینده انرژیهای تجدید پذیر را متحول کرده و گام بعدی در فناوریهای هوشمند باشد؛ زیرا پلت فرم آنلاین به توسعه تولید برق مبتنی بر مصرف کننده کمک میکند. این فن آوری سطح پیشرفته ای را برای تامین انرژی ما فراهم میکند که پیش از این به سیستم های بسیار متمرکز وابسته بوده است. با افزایش کارایی، blockchain همچنین می تواند کاهش قابل توجهی در انتشار آلاینده های کربنی بدنبال داشته باشد.

Blockchain در واقع لیستی از داده های ثبت شده است که بصورت ایمن، اطلاعات را ذخیره سازی میکند. این فناوری بکمک مستند سازی اطلاعات در شبکه کامپیوتری که دارای هیچ سیستم مرکزی نمیباشد، به غیرمتمرکز کردن آنها کمک میکند بطوری که بسیاری از مردم می توانند از آن استفاده کنند.

پنج شرکتی که از روش های نوآورانه برای استفاده از blockchain  در بهبود سیستم های انرژی استفاده می کنن، در اینجا مورد بررسی قرار میگیرند:

 

 ردیف

نام شرکت

 لوگو

 کشور

 نوع فعالیت

۱

WePower

www.wepower.network

استونی

 پلت فرمی برای برقراری ارتباط با  تولید کننده مستقل برق، و خرید برق به کمک پول رمزنگاری شده مخصوص

۲

Power Ledger

www.powerledger.io

استرالیا

به کمک یک میکروشبکه، احداث کنندگان واحدهای مسکونی جدید به تولید کنندگان برق خورشیدی پیوند داده میشود. و با ارائه یک پلتفرم مشترک،  مصرف کنندگان و تولید کنندگان را قادر بر نظارت بر منابع تولید برق و قیمت آن می نماید.

۳

 Acciona Energy & Iberdrola

 

www.acciona-energia.com

www.iberdrola.com

اسپانیا

هر دو شرکت از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDG) بعنوان چارچوب برنامه انرژی پاک خود استفاده میکنند و از تکنولوژی blockchain برای اطمینان از اصالت مصرف کنندگان استفاده مینمایند.

۴

Brooklyn Microgrid

 

www.brooklyn.energy.com

آمریکا

با حفظ شبکه سراسری برق، تولید و ذخیره و معاملات آن توسط افراد محلی انجام میگردد. افراد جامعه قادر میشوند که از طریق اتصال پنلهای خورشیدی و یا اتومبیلهای برقی خود به میکرشبکه، داد و ستد برق را با سایر افراد پیرامون خود انجام دهند.

۵

Sun Exchange

 

www.thesunexchange.com

آفریقای جنوبی

یک پلتفرم جذب سرمایه های کوچک برای پروژه های بزرگ در کشورهای در حال توسعه ایجاد کرده است.

پنلها به سرمایه گذاران فروخته میشود و نوسط آنها به مدارس و شرکت های محلی اجاره داده میشود.

برای کاهش وابستگی و پائین آوردن هزینه های معاملات، از  blockchain استفاده می شود.

 

WePower

سیستم کاملا دیجیتالی شبکه برق استونی، ایجاد یک پلت فرم blockchain را برای این شرکت فراهم ساخته است. این استارت آپ، این فرصت را برای مصرف کنندگان فراهم ساخته که، با ایجاد ارتباط با یک تولید کننده مستقل برق، و به کمک پول رمزنگاری شده این استارت آپ، خرید برقشان را انجام دهند. blockchain پیشنهادی، پلتفرمی است که مصرف کنندگان میتوانند قیمتهای برق را مشاهده نموده و به تولید خود را با پیشبینیهایی که انجام میدهند، مطابقت دهند. این شرکت ، در واقع، blockchain و انرژی های تجدید پذیر را مکمل و بخشی از توانمندیهای آینده بازار انرژی میداند. و امیدوار است، که به کمک تولیدکنندگان کوچک، قابلیت ارائه انرژی پاک را، با یک شبکه برق ارزان تر و غیرمتمرکز، به شهروندان باز گرداند. در واقع، به دلیل پیشرفت های سریع تکنولوژیکی، هزینه تولید برق از منابع تجدیدپذیر به کمتر از هزینه فن آوری های مبتنی بر سوخت فسیلی افت کرده است و این شرایط تداوم خواهد یافت. در نتیجه، در افزایش استفاده از برق خورشیدی، سود مالی ایجاد شده است.

نتایج مثبت اولیه از استونی، WePower  را بر آن داشته که به توسعه روش خود، در آنسوی دریاها، نگاهی داشته باشد. استرالیا یکی از بازارهای هدف  این شرکت  میباشد. در حال حاضر،  این بازار در شرکت های محلی به سرعت پیشرفت می کند.

 

Power Ledger

استرالیا به عنوان کشوری با پتانسیل بسیار بالا در انرژیهای پاک شناخته شده میباشد. با رشد blockchain به عنوان یک پلتفرم ، این استارت آپ استرالیایی این امکان را فراهم آورد که بازار انرژی تجدیدپذیر استرالیا توسعه یابد، و در عین حال، امکان ارائه برق ارزانتر را به مصرف کنندگان محلی فراهم آورد. بدنبال رشد سریع تولید برق خورشیدی در میان خانوارهای استرالیا، طی یک دهه گذشته، این شرکت متوجه آشفتگی رویکرد تامین کنندگان برق کشور شد. این بدان دلیل بود که انرژی پاک تولیدی خانوارها، ارزان تر از سوخت فسیلی سوزانده شده در نیروگاهها عرضه میشود.

با تمرکز بر روی یک تجارت متوازن با رقبا، که مشخصه blockchain است، شرکت مذکور میکروشبکه ای را پیاده سازی کرد، که به کمک آن، احداث کنندگان واحدهای مسکونی جدید به تولید کنندگان برق خورشیدی پیوند داده میشود. همچنین، Power Ledger قصد دارد با ارائه یک پلتفرم مشترک به مصرف کنندگان و تولید کنندگان، که در آن قادر به نظارت بر منابع تولید برق و قیمت آن باشند، به توسعه تولید انرژی پاک، مقرون به صرفه و پایدار کمک نماید.

با افزایش قابل توجه مزایای انرژیهای تجدید پذیر، بسیاری از شهروندان در حال انصراف از مصرف برق سنتی میباشند. این تغییر نگرش در سراسر استرالیا محسوس شده و به Power Ledger و سایر شرکتهای مشابه، در یک بازار اقتصادی بزرگ، فرصتی را برای ایجاد دگرگونی در بازار انرژی  فراهم میکند که همچنان، این بازار به شدت به سوختهای فسیلی وابسته است. چنین موفقیتی در استرالیا میتواند راه را برای پیشرفت های آینده هموار کند و یک مطالعه موردی برای شرکت های انرژی blockchain باشد.

 

Acciona Energy & Iberdrola

هر دو شرکت از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDG) به عنوان چارچوب برنامه انرژی پاک خود استفاده می کنند و امیدوارند اسپانیا را در انتقال از مصرف سوختهای فسیلی به انرژیهای پاک یاری نمایند. بعنوان دو شرکت بزرگ انرژی در اسپانیا، آنها یک فرصت پیاده سازی blockchain در مقیاس بزرگ را دارند.

در مجموع، این دو شرکت نزدیک به هفتاد هزار کارمند در سراسر پنج قاره دارند. Acciona Energy اولین شرکتی بود که از تکنولوژی blockchain برای اطمینان از اصالت مصرف کنندگان استفاده کرد. همزمان، Iberdrola از یک پلتفرم مشابه در برنامه آزمایشی خود استفاده میکرد. پس از نتایج اولیه قابل قبول، Iberdrola اعلام داشت که قصد دارد این پلت فرم را در پروژه های مقیاس بزرگ آتی بکار ببرد، در عین حال، Acciona Energy به استفاده از blockchain در بازارهای انرژی پایدار ادامه داد.

علاوه بر کمک به جایگزینی نوع انرژی مصرفی اسپانیا با انرژیهای تجدید پذیر، از طریق تکنولوژی blockchain ، تلاش آنها یک مطالعه موردی را برای سایر شرکت های بزرگ از نقطه نظر همکاری توانمندیهای بزرگ چند ملیتی، راهم آورده است.

 

Brooklyn Microgrid 

شرکتی با یک رویکرد جامعه محور برای blockchain است که مدل شبکه برق سنتی را، با مفهوم شبکه انرژی مشترک، متحول میکند. با حفظ شبکه سراسری برق، تولید و ذخیره و معاملات آن توسط افراد محلی انجام میگردد. به جای استفاده از یک شرکت تولید برق مستقل، افراد جامعه قادر میشوند که از طریق اتصال پنلهای خورشیدی و یا اتومبیلهای برقی خود به میکرشبکه، داد و ستد برق را با سایر افراد پیرامون خود انجام دهند.

برق مازاد مصرف، توسط برخی افراد حاضر در شبکه ذخیره خواهد شد. مشارکت تولید کننده ها و مصرف کننده ها، باعث افزایش کارائی در تولید برق پنلهای خورشیدی نصب شده و کاهش تلفات انتقال برق میشود.

 

Sun Exchange

Sun Exchange استارت آپی هست که بر سرمایه گذاری در سیستمهای خورشیدی تمرکز دارد. این استارت آپ منطقه ای مناسب را در آفریقای جنوبی انتخاب کرده که پنل های خورشیدی می توانند در آنجا با راندمان بالا عمل نمایند، سپس این پنلها را به سرمایه گذارانی خصوصی فروخته که میتوانند آنها را به مدارس و شرکت های محلی اجاره دهند. این مدل کسب و کار، اتحادیه های محلی را قادر میسازد که به انرژی ارزان و پاک دسترسی داشته باشند، و سرمایه گذاران را ترغیب به تامین مالی و کمک به توسعه پروژه های متعددی بکنند که تا بیست سال سودآوری خواهند داشت.

برای ساده سازی این معاملات بین المللی، بیت کوین میتواند راهگشا باشد، و این شرکت برای کاهش وابستگی و پائین آوردن هزینه های مدیریت فیزیکی معاملات، از قراردادهای هوشمند مبتنی بر blockchain استفاده می کند که، به عنوان یک پلتفرم جذب سرمایه های کوچک برای پروژه های بزرگ، برای پروژه های خورشیدی کوچک و متوسط در کشورهای در حال توسعه عمل میکند و به سرمایه گذاران در سرتاسر جهان این امکان را فراهم می آورد که، با پرداخت پولهای رایج کشورها و یا بیت کوین، به تأمین هزینه های مورد نیاز بپردازند.

در حال حاضر، چندین پروژه، از جمله پروژه های خورشیدی ۱۸ کیلووات برای یک شرکت غیر انتفاعی و یک سیستم ۶۰ کیلواتی برای یک پارک در کنیا، در سواحل جنوبی آفریقای جنوبی، تامین مالی کرده است.

 

 

لینک اصلی: https://www.forbes.com/sites/jamesellsmoor/2019/04/27/meet-5-companies-spearheading-blockchain-for-renewable-energy/#7b626b82f2ae

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    مطلب بسیار خوبی هست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال