روندهای قابل پیش بینی انرژیهای تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۹ میلادی

انتظار میرود که سال ۲۰۱۹ یک سال هیجان انگیز برای تکنولوژی انرژیهای پاک باشد. تعداد کشورها، شرکت ها و مناطقی که تولید انرژی تجدیدپذیر پایدار را میپذیرند روز به روز در حال افزایش است و این چشم انداز به سرعت در حال رشد است.

در اینجا ۶ روند قابل پیش بینی انرژیهای تجدید پذیر در سال ۲۰۱۹ را مورد بررسی قرار میدهیم.

  1. ذخیره سازی انرژی

ذخیره انرژی نقش مهمی در تعادل عرضه و تقاضای انرژی، بازی میکند و کلید حل مشکلات مرتبط با انرژی تجدیدپذیر میباشد. استفاده از یک سیستم ذخیره سازی، به همراه یک منبع انرژی تجدیدپذیر، برق مطمئن و پایداری را حتی در شرایط آب و هوایی نامناسب، تضمین می کند.

باتری ها، رایج ترین وسیله ذخیره سازی در سیستم های انرژی تجدید پذیر هستند و استفاده از آنها در هر دو مقیاس خانگی و شبکه برق، کاربرد دارد. انتظار می رود که فناوری های ذخیره سازی انرژی، همچنان بهبود یابند، و استفاده از آنها مناسبتر و مقرون به صرفه تر شود. پیش بینی میشود که ذخیره سازی، یک جزء اصلی در تمام فناوری های جدید انرژی در آینده باشد، چرا که هر دو راهکار ذخیره سازی انرژی در مقیاس وسیع و کوچک، قیمت برق را رقابتی تر کرده و در نتیجه مزایای استفاده از منابع انرژی فسیلی را کاهش خواهد داد.

  1. شبکه های کوچک و هوش مصنوعی

شبکه های کوچک یا همان microgrid ها، شبکه های محلی هستند که می توانند به طور اتوماتیک یا به شکل اتصال به یک شبکه بزرگتر سنتی کار کنند. آنها در شرایط اضطراری، بصورت مستقل، انرژی را با راندمان بالا و مطمئن فراهم می کنند. استفاده از قابلیت های یادگیری سیستمهای هوش مصنوعی (AI) در کنترل کننده های microgrid ، سازکاری مداوم در بهبود عملکرد بهره برداری را امکان پذیر می سازد.

نصب و راه اندازی microgrid ها با نرم افزارهای جدید سریعتر می شود، بطوری که اجازه می دهند طراحی فقط در مدت یک روز انجام شود. بعنوان مثال، تکنولوژی پیشرفته سان دیگو  XENDEE، در مشارکت با گروه WorleyParsons ، یک ابزار پیشرفته برای طراحی microgrid را در اختیار دارد که میتواند طراحی ها را با هزینه کمتر و تنها در ۱۰% زمان مورد نیاز روشهای سنتی انجام دهد.

از کالیفرنیا تا جزایر اقیانوس آرام، microgrid ها در کانون توجه قرار گرفته اند. جزایر پالائو دراقیانوس آرام، که سیزدهمین کشور کوچک جهان است، قصد ساختن بزرگترین microgrid جهان را دارد. شبکه آنها ۳۵ مگاوات پنلهای خورشیدی با ۴۵ مگاوات ساعت ذخیره سازی انرژی را شامل میشود. این تلاش، بخشی از هدف کشور برای دستیابی به ۷۰ درصد انرژی مورد نیاز از منابع تجدید پذیر تا سال ۲۰۵۰ است، با این شرایط، این جزایر در خط مقدم مقابله با اثرات تغییرات آب و هوایی قرار دارند.

  1. انرژی Blockchain و اینترنت اشیا

تکنولوژی  Blockchain  که در ابتدا برای ثبت معاملات نقدی ایجاد شده بود، اکنون برای استفاده در بازار انرژی، توسعه داده شده است. Blockchain یک سربرگ دیجیتال  است که هر گونه سوء استفاده مالی در آن محدود شده است و معاملات را از طریق یک شبکه انجام می دهد. عدم تمرکزگرایی در blockchain، آن را به عنوان روشی ایده آل برای از بین بردن واسطه ها در تامین برق تبدیل میسازد. و مصرف کنندگان را قادر میسازد تا برق را بین سایر مصرف کنندگان، بدون واسطه تبادل کنند. به این معنی کع مازاد تولید خود را به آنها بفروشند و یا برعکس، مازاد تولید آنها را بخرند.  ایجاد ارتباط بین این تکنولوژی منحصربفرد و تجهیزات روزمره که ما برای دریافت و انتقال اطلاعات استفاده می کنیم، امروزه به عنوان اینترنت اشیاء (IoT) شناخته می شود که تاثیرات عمیقی بر سیستم های انرژی دارد.

با استفاده از برنامه های نرم افزاری مناسب، تجهیزات می توانند، به طور اتوماتیک، خرید و فروش انرژی را در زمان مناسب، بهینه سازی تنظیمات سیستم انرژی در یک زمان مشخص و نظارت و تجزیه و تحلیل عملکرد دستگاه های مصرف کننده انرژی را انجام دهند.

این فن آوری ها در حال ورود به پروژه های پیشگامانه مانند Brooklyn Microgrid میباشند. این پروژه شامل یک microgrid اجتماعی است که صاحبان آن از طریق فن آوری Blockchain  به خرید و فروش برق بین همدیگر می پردازند. موفقیت پروژه هایی مانند این برای استفاده از آنها در یک مقیاس وسیع تر تعیین کننده میباشد.

 ۴٫ توازن شبکه برق و کاهش هزینه ها

توازن شبکه برق زمانی رخ میدهد که یک انرژی جایگزین بتواند برق را با کارایی یکسان و یا بهتر از روشهای تولید برق رایج فعلی، تولید نماید. برق خورشیدی و برق بادی از نظر قیمت و کارائی در بسیاری از مناطق به چنین شرایطی رسیده اند و تکنولوژیهای جدید به بهبود جایگاه آنها در تامین برق ادامه میدهند.

روش سنتی تولید برق به شکل وسیع، یک سویه بین تولید و مصرف و توزیع انحصاری، در حال جایگزینی با نوع مدولار ، مصرف کننده محور و توزیع یکسان است. در عین حال که تصور میشد یکپارچگی شبکه برق امری دشوار باشد، انرژی تجدیدپذیر حضور خود برای تقویت قابلیت اطمینان شبکه برق و قابلیت انعطاف پذیری را اثبات نمود. استفاده از Blockchain، اینترنت اشیاء و دیگر فن آوری های اتوماسیون، بهره وری انرژی های تجدید پذیر را افزایش می دهد.

در حال حاضر، انرژی خورشیدی و باد، کارآمدتر و مقرون به صرفه تر از منابع انرژی متعارف شده اند و فن آوری های در حال تحول به کاهش قیمت و راندمان این منابع تحدیدپذیر ادامه خواهند داد. میتوان انتظار داشت که ترکیب مزایای اقتصادی با پائین بودن تاثیرات منفی زیست محیطی، انرژی تجدید پذیر را از یک منبع انرژی قابل قبول به یک گزینه ترجیحی تبدیل کند.

۵٫  تعهدات بزرگ

تعداد شرکت ها، شهرها و کشورهایی، که لزوم کاهش میزان انتشار گازهای گلخاانه ای و برنامه های اقدامات آب و هوایی، برای رسیدن به هدف محدود کردن افزایش دمای جهانی، را میپذیرند، روز به روز،  درحال افزایش است.

تا به امروز، بیش از ۱۰۰ شهر در سراسر جهان گزارش داده اند که حداقل ۷۰ درصد تولید انرژی خود را به انرژی های تجدید پذیر تغییر داده اند و بیش از ۴۰ مورد، هم اکنون، تمامی برق مصرفی خود را از منابع تجدید پذیر تامین می کنند. صدها مورد دیگر متعهد شده اند تا به هدف تولید ۱۰۰ درصد انرژی خود بر پایه انرژی های تجدیدپذیر برسند. ۱۵۸ شرکت نیز، با پذیرش تاثیرات فعالیتهای خود بر تغییرات آب و هوایی، متعهد به استفاده ۱۰۰ درصدی از انرژی های تجدیدپذیر شده اند. بسیاری از این شرکت ها، بعد از امضاء توافقنامه ۲۰۱۵ پاریس،  ملزم شدند تا این تعهدات را عملی سازند. با اطاعات جدید ارائه شده در گزارش IPCC در سال ۲۰۱۸، می توان انتظار داشت که، در سال جدید، شاهد افزایش تعهدات برای تغییر از سوخت های فسیلی به منابع انرژی تجدید پذیر، باشیم.

۶٫ پیشرفت های دسترسی به انرژی در کشورهای در حال توسعه

وقتی در مورد نوآوری های مهیج جدید در فن آوری انرژی صحبت میکنیم، شاید فراموش شود که درصد قابل توجهی از جمعیت جهان هنوز دسترسی به انرژی برق ندارند. یک میلیارد نفر بدون برق زندگی می کنند و صدها میلیون نفر فقط منابع انرژی غیر مطمئن و یا پر هزینه دارند.

رسیدن به انرژی قابل دسترس جهانی از مهمترین چالش های توسعه جهانی است. تغییراتی که در بازار انرژی اتفاق می افتد راه حلی برای حل مشکل دسترسی به انرژی میتواند ارائه دهد.  سیستم های مبتنی بر پایه Microgrid می توانند بهترین راه برای ارائه برق مقرون به صرفه و مطمئن برای کسانی باشد که در حال حاضر بدون برق زندگی می کنند. سیستم های انرژی تجدید پذیر، تمیز و مدولار برای بسیاری از جوامع که قادر به بهره برداری از روشهای متداول تولید و توزیع برق نیستند، ایده آل میباشند.

در عین حال که سیاستها در مسیر پیشرفت قرار دارند، فن آوری های جدید انرژی و تعهدات گروه های بین المللی مانند بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، مبنایی برای دسترسی به انرژی در کشورهای در حال توسعه می باشد. با بهبود معیارهای هزینه و عملکرد، می توان انتظار داشت که انرژی های تجدیدپذیر، به طور فزاینده ای، برای تأمین برق مورد نیاز جوامع و مناطقی که مدت ها در تاریکی فراموش شده بودند مورد استفاده قرار گیرند.

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال