دانشمندان ماده ای را تولید کرده اند که دی اکسید کربن را از هوا گرفته و آن را به ماده آلی تبدیل می کند

در حالیکه با وجود مشخص شدن تغییرات اقلیمی، ما همچنان دی اکسید کربن را وارد هوا میکنیم، دانشمندان روش نوآورانه ای را برای مقابله با پیامدهای انباشته شدن دی اکسید کربن در هوا، یافته اند.

در این روش تازه، مولکولهای CO2 از هوا گرفته شده، و بدون صرف انرژی زیاد، به ماده پلیمری تبدیل میشود . این ماده به طور بالقوه می تواند برای بسته بندی یا تولید لباس استفاده شود. و در واقع، یک پلیمر یکنواخت متخلخل (PCP) است که از یون های فلز روی تشکیل شده است.

به گفته دانشمندان، این یون ها می توانند مولکولهای CO2 را با ۱۰ برابر کارآیی بیشتر، نسبت به سایر PCP ها، جذب کنند. علاوه بر این، این ماده قابل استفاده مجدد میباشد و بعد از ۱۰ بار استفاده، مجددا با حداکثر کارایی قابل بکارگیری هستند.

کین-ایشی اوتایک ، شیمی دان مواد از دانشگاه کیوتو در ژاپن می گوید: “ما با موفقیت یک ماده متخلخل را طراحی کرده ایم که میل زیادی به مولکول های CO2 دارد و می تواند به سرعت و به طور مؤثر آن را به مواد ارگانیک مفید تبدیل کند.”

ایده جداسازی کربن از هوا، مدتهاست که مطرح میباشد، اما بذلیل واکنش پذیری پایین دی اکسید کربن، جذب و بدام انداختن دی اکسید کربن هوا، بدون مصرف انرژی زیاد، گرفتن بسیار دشوار است.

PCP ها، که به عنوان چارچوب های فلزی-آلی یا MOF شناخته می شوند، ممکن است کلید غلبه بر این مانع را با خود داشته باشند. در این مطالعه جدید از یک ترفند هوشمندانه استفاده می شود که عبارت است از یک ترکیب آلی با ساختار شبه پروانه.

محققان با استفاده از تجزیه و تحلیل ساختاری، بکمک اشعه ایکس، دریافتند که با نزدیک شدن مولکولهای CO2 به PCP، ساختار مولکولی آن می چرخد و اجازه می دهد دی اکسید کربن به دام بافتد.

PCP در اصل، به عنوان یک غربال مولکولی عمل می کند، و قادر به تشخیص مولکولها از نظر اندازه و شکل است. هنگامی که این ماده کار مکیدن CO2 را انجام داد، می تواند به عنوان پلیمر آلی مورد استفاده مجدد و یا بازیافت قرار گیرد. پلیمرهای آلی قادرند به پلی اورتان تبدیل شوند که در پوشاک، بسته بندی، لوازم خانگی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

ما در زمینه ذخیره کربن شاهد تلاشهای امیدوار کننده زیادی هستیم. در اوایل سال جاری، دانشمندان دانشگاه RMIT استرالیا با استفاده از یک واکنش شیمیایی مربوط به سریم فلزی، راهی برای تبدیل CO2 به زغال سنگ ارائه دادند.

در تلاشی دیگر، یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه رایس در ایالات متحده، موفق به ساخت وسیله ای برای تبدیل CO2 به سوخت مایع شده اند که در آن بیسموت فلزی ماده اصلی و اسید فرمیک نتیجه نهایی آن است.

تمامی این ایده ها، برای استفاده در مقیاس بزرگ، نیاز به تحقیقات گسترده تری دارند. هم اکنون نیز پیشرفتهایی در حال انجام است. با این حال، آنها نباید ما را از بهترین راه کاهش CO2 در هوا و کند کردن گرم شدن کره زمین منحرف کنند.

واضح است که باید اقدامات لازم، سریعا، انجام شود. این روش جدید تبدیل CO2 ممکن است در آینده برای ما بسیار مهم باشد، و در واقع، چیزی که نمی خواهیم را به چیزی که می خواهیم تبدیل می کند.

شیمیدان مواد، سوزومو کیتاگاوا از دانشگاه کیوتو می گوید: “یکی از سبزترین رویکردها برای جذب کربن، بازیافت دی اکسید کربن در مواد شیمیایی با ارزش بالا، مانند کربنات های حلقوی، است که می تواند در صنعت پتروشیمی و داروسازی استفاده شود.”

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال