تکنولوژی جدید سلولهای خورشیدی که میتواند آینده انرژی تجدیدپذیر را تقویت کند

در سراسر جهان، شرکت هایی از آکسفورد، انگلستان و ریودوود سیتی، کالیفرنیا، در تلاش هستند تا یک تکنولوژی جدید خورشیدی، که می تواند به افزایش تولید انرژی تجدیدپذیر کمک کند، را تجاری سازی کنند.

اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی، Oxford PV، استارت آپی که با دانشگاه آکسفورد همکاری دارد، مبلغ ۳ میلیون دلار از دولت انگستان دریافت نمود تا آنرا برای توسعه تکنولوژی نوع جدیدی از مواد برای ساختن سلولهای خورشیدی صرف نماید. اخیرا نیز در آمریکا، شرکتی بنام Swift Solar، مبلغ ۷ میلیون دلار برای ارائه تکنولوژی مشابه به بازار سرمایه گذاری انجام داد.

فن آوری جدید فتوولتائیک به نام سلول perovskite  از ترکیب مواد آلی و غیر عالی همانند سرب و یا ماده پایه هالید بعنوان لایه فعال جاذب نور استفاده می کند. این اولین تکنولوژی جدیدی است که در سالهای آینده ارائه می شود تا وعده کارایی بهتر در تبدیل نور به برق را با هزینه کمتر از فن آوری های موجود  فراهم کند.

بنا به گفته آقای سام ورانکس، مشاور علمی و یکی از بنیانگذاران Swift Solar، Perovskite به ما اجازه میدهد در مورد آنچه که ما می توانیم با پنل های خورشیدی مبتنی بر سیلیکون، که امروز در پشت بامها دیده می شود، بازنگری کنیم. جنبه دیگری که واقعا هیجان انگیز است ارزان بودن آن است. این لایه های کریستالی نازک با مخلوط کردن دو نمک ارزان و فراوان برای تولید جوهر که میتواند بروشهای مختلف میتواند رسوب ایجاد کند. این بدان معنی است که پنلهای خورشیدی Perovskite می تواند هزینه کمتر از نصف پنلهای سیلیکونی مشابه داشته باشد.

سلول های خورشیدی Perovskite ابتدا توسط محققان ژاپنی در سال ۲۰۰۹ ارائه و ثبت گردید که دارای راندمان پایین وبسیار ناپایدار بودند. اما طی ۹ سال گذشته محققان به طور پیوسته در حال بهبود پایداری ترکیبات مورد استفاده و کارایی این سلولهای خورشیدی بوده اند.

در انگلستان، Oxford PV، اکنون بر روی توسعه سلولهای خورشیدی که میتواند راندمان ۳۷ درصد را داشته باشد که بسیار بالاتر از راندمان  فتوولتائیکهای پلی کریستالین و یا سلولهای لایه نازک فعلی میباشد.

تا به امروز، علم شیمی جدید، برای ساخت سلولهای خورشیدی، روشهایی را ارائه داده است اما  هزینه ها مانع توسعه تجاری آنها شده. باید توجه داشت که کاهش هزینه پنل های خورشیدی فعلی به لطف تلاش گسترده دولت چین در افزایش ظرفیت تولید آنها بوده است.

بسیاری از این تولیدکنندگان در نهایت از بازار خارج شدند، اما بازماندگان توانستند موقعیت غالب خود در صنعت را با کاهش نیاز خریداران برای در انتظار نشستن فناوریهای جدیدتر و برای صرفه جویی در هزینه یا بهره وری، حفظ کنند.

این تکنولوژی جدید نیز با خطری مواجه میباشد، اما وعده بهبود جهشی در کاهش هزینه ها، که به اندازه کافی برای خریداران جذاب باشد، باعث میشود که یکبار دیگر سرمایه گذاران، پول خود را به سمت مواد شیمیایی خورشیدی جایگزین، هدایت کنند.

اخیرا Oxford PV رکورد جهانی ۲۷٫۳درصد را برای سلولهای خورشیدی perovskite به ثبت رسانده است که ۴ درصد بیشتر از راندمان سلولهای خورشیدی مونو کریستالین امروزی میباشد.

 

منبع:

https://techcrunch.com/2018/12/26/a-new-solar-technology-could-be-the-next-big-boost-for-renewable-energy/amp/

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال