تولید هیدروژن بکمک نوع جدیدی از پنل خورشیدی

گرمایش ساختمان ها با سوخت مایع، پروپان یا گاز طبیعی هزینه زیادی دارد و مقدار زیادی دی اکسید کربن را در جو وارد می کند. چقدر خوب است اگر پنل خورشیدی وجود داشته باشد که بتواند نور خورشید را به هیدروژن خالص تبدیل کند تا برای گرمایش خانه و محل کار استفاده شود!

طبق گزارش منبع خبری بلژیکی VRT NWS، دانشمندان بلژیکی، اعلام داشته اند که موفق به ساخت پنل خورشیدی شده اند، بطوریکه نور خورشید را برای تولید هیدروژن از رطوبت هوا استفاده می کند و می تواند ۲۵۰ لیتر گاز هیدروژن در روز تولید نماید. پروفسور یوهان مارتنز و تیم او برای یک دهه بر  روی این پنل تلاش کرده اند. در ابتدا مقدار هیدروژن تولیدی ناچیز بود، اما در تلاشهای اخیر، در یک روز ابری، آنها قادر شدند تا مقدار زیادی از حباب های هیدروژنی تولید کنند.

این، در واقع، یک ترکیب منحصر به فرد از علم فیزیک و علم شیمی است. آنها این پنل را در طول یک سال مورد بررسی قرار داده و به طور متوسط، تولید ۲۵۰ لیتر در روز را ثبت کرده اند که یک رکورد جهانی محسوب میشود. تعداد بیست عدد از این پنل ها، حرارت و برق کافی برای یک خانه با عایقبندی مناسب تولید میکند تا بتواند زمستان را سپری نماید.

این پنل هنوز از تولید تجاری فاصله دارد، اما نمونه اولیه آن در خانه مهندسی، که خانه اش را به یک آزمایشگاه  تبدیل ساخته، مورد استفاده قرار گرفته است. در این مکان، او فن آوری های حفاظت از انرژی را آزمایش و ارزیابی می کند. این خانه عایق بندی خوبی داشته و پنل های خورشیدی در آن، یک بخاری، یک آبگرمکن و یک پمپ گرما را تغذیه میکند. این خانه به منبع گاز طبیعی متصل نیست و فقط در ماه های سرد زمستان از برق شبکه استفاده می کند.

با استفاده از تعداد بیشتری از این پنلها، هیدروژن کافی برای تامین حرارت ۳۹ خانه مجاور نیز تولید خواهد شد. هیدروژن تولید شده مازاد، می تواند ذخیره شده و در زمستان استفاده شود. هیدروژن بشدت قابل احتراق است و می تواند خطرناک باشد، به خصوص اگر نشتی در یک فضای بسته وجود داشته باشد. اما  خطرات ناشی از هیدروژن بیشتر از گاز طبیعی نیست.

هزینه چنین سیستمی شامل پنل ها، مخازن ذخیره سازی و مشعل هایی که با هیدروژن کار می کنند فعلا مشخص نیست، اما  فوقالعاده خواهد بود اگر بتوانیم سوخت مورد نیاز را در خانه تولید کنیم! این، یکی از مواردی است که انرژی خورشیدی را برای کاهش هزینه ها جذاب میکند.

پروفسور مارتنز  از اینکه که پنل هایش برای کاربرد گسترده در دنیای واقعی بکار رود، هیجان زده است. آنها می خواستند چیزی پایدار را طراحی کنند که مقرون به صرفه باشد و بتواند درهر جایی استفاده شود. آنها، در ساخت این نوع پنل خورشیدی، با مواد اولیه ارزان قیمت کار می کنند و به فلزات و سایر اجزای گرانبها نیازی ندارند.

بدون انتشار کربن از سوخت های نفتی و پروپان و بدون نیاز به کمپرسور برای فشرده سازی گاز طبیعی، این یک راه حل خوبی خواهد بود. مارتنز و تیم او خوش بین هستند و شعار آنها این است که “آسمان محدود است.”

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال