توربینهای بادی بزرگتر، مناسبتر

در صنعت توربینهای بادی، معمولا، بزرگ بودن بهتر است. این، میتواند هم بمعنی بزرگ بودن ابعاد توربین باشد و هم بمعنی بزرگی مزرعه بادی. آخرین پیشرفتها در این صنعت، توربینهای بادی حدود ۱۰ مگاوات را در دسترس قرار داده است که برای تامین برق مورد نیاز تعداد تقریبی ۲٫۲۱۰ خانه کافی میباشد. یک مزرعه بادی، با تعداد تنها چند توربین، میتواند برای تولید برق مورد نیاز یک شهرک کافی باشد. همچنین، مزرعه بادی بزرگ مثل مرکز انرژی بادی در کالیفرنیا با توان ۱٫۵۵۰ مگاوات، میتواند برای یک شهر کوچک، برق کافی تامین نماید. هرچه توربینهای بادی بزرگتر میشود، هزینه آنها کاهش می یابد که نهایتا به رشد این صنعت کمک میکند.

یکی از بزرگترین توربینهای بادی امروزی، توربین بادی دریایی ۹٫۵ مگاوات است که توسط شرکت Vestas Wind Systems ساخته شده است. این، توربینی است که برای پروژه هایی در اسکاتلند برای تولید ۸۰۰ مگاوات برق سفارش داده شده است. برای چنین پروژه ی، حتی توربین ۶٫۵ مگاوات هم به اندازه کافی بزرگ نمیباشد. اخیرا اعلام شده که یک توربین ۱۰ مگاوات در حال ساخت میباشد که برای سال ۲۰۲۱ آماده نصب خواهد بود. این توربین غول پیکر جدید، دارای قطر روتور ۱۶۴ متر و سطح جاروب ۲۱،۱۲۴ متر مربع میباشد که این، تقریبا، به اندازه چهار زمین فوتبال است.

شرکت جنرال الکتریک اعلام داشته که در حال توسعه یک توربین بادی ۱۲ مگاواتی، با ارتفاع ۲۶۰ متر و با تیغه هایی ۱۰۷ متری سطح جاروب ۳۸،۰۰۰ متر، است. این توربین، جایگزین توربین ۶ مگاواتی است که هزینه و بهره وری نسبی پائینی دارد. جنرال الکتریک برای ساخت این توربین ۱۲ مگاواتی، ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری می کند، که فقط ۱۰۰ میلیون دلار آن برای ساخت تیغه هزینه خواهد شد.

زیمنس بازیگر مهم دیگر در صنعت توربینهای بزرگ بادی است که توربین ۸ مگاوات آن، در مقایسه با رقبا، توربین چندان بزرگی محسوب نمیشود که به احتمال زیاد تا مدتها با همین توربین در بازار حضور خواهد داشت.

کاهش هزینه ها با بزرگتر شدن توربینهای بادی

بزرگتر شدن توربینهای بادی و مزارع بادی، دلیل خوبی برای سازندگان و صاحبان مزارع بادی برای مقرون به صرفه بودن آنها است. در ایالات متحده، با افزایش توان توربینهای بادی، شاخص ظرفیت یا تولید واقعی انرژی توربین های بادی از ۳۲٫۴ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۳۴٫۶ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است ، چرا که اکنون، توربین ها بزرگتر و کارآمدتر هستند. اما توربين هاي بزرگتر آن را به سطح ديگري خواهد برد، جنرال الکتریک تخمین میزند که توربين ۱۲ مگاواتي آن قادر است به يک فاکتور ظرفيت ۶۳٪ دست یابد.

با توجه به جدول زیر میتوان دید که مزارع بادی بزرگ، کم هزینه تر از مزارع بادی کوچک هستند.

 

متوسط هزینه احداث

در صنعت انرژی بادی، همه چیز در حال بزرگ شدن هست که کاهش هزینه ها، انگیزه و محرک اصلی آن است. برای بقای صنایع انرژی بادی در بازار، آنها مجبور به توسعه توربینهای بزرگتر در هر دو بخش خشکی و دریایی هستند.

توربینهای بادی فراساحلی، پتانسیلی برای رشد

چیزی که در مورد اندازه و مقرون به صرفه بودن توربینهای بادی فرا ساحلی جذاب هست این است که بواسطه توسعه آن، بسیاری از بازارهای غیرفعال، فعال می شود. مناطق ساحلی معمولا جایی است که بیشترین تقاضای برق در آن قرار دارد، اما اغلب از مکان های بادی، دورتر قرار دارند. بر اساس تجزیه و تحلیل Wintergreen، این کمک خواهد کرد که ارزش بازار توربینهای بادی، در سطح جهانی، از ۱۵۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به ۲۵۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۴ افزایش یابد.

باد، حتی در نزدیکی ساحل، پر توان و پایدار است، که این، توربین های بادی را به یک گزینه تولید برق جذاب تبدیل میکند و باعث رشد صنعت توربین های بزرگتر و مقرون به صرفه تر میشود. براساس آمار بین المللی، انتظار می رود که بازار جهانی فرا ساحلی انرژی بادی از ۲۱ میلیارد دلار به ۶۰ میلیارد دلار برسد و این باعث ترغیب سازندگان به سرمایه گذاری بیشتری در ساخت توربین های بادی دریایی بزرگ تر و بهتر میشود.

 

لینک:

https://www.fool.com/investing/2019/01/11/wind-energy-where-bigger-is-better.aspx

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال