بیت کوین، نهایتا چه خواهد شد؟

از زمان پیدایش بیت کوین در سال ۲۰۰۹، ارزش آن بدفعات با کاهش و افزایش مواجه بوده، و به فروش کتابهای مربوط به رمزارزها کمک کرده است. به معنای واقعی کلمه، کنایه های بسیار و پیش بینیهای سقوط قریب الوقوع را به خود دیده است.

شاید، نهایتا به جایی برسد که بتوان از طریق فرآیندی که برای عموم مردم غیر شفاف است، یک معاملات املاکی پیدا شود و رمز ارز را بپذیرد و بتوان خانه ای مناسب با آن خریداری کرد. بعدش چه؟ آیا مجددا از بین خواهد رفت، یا این چرخه یک بار برای یک دهه دیگر تداوم خواهد یافت؟ برای یافتن پاسخ این سوال به نظر برخی از کارشناسان در مورد آینده بیت کوین مراجعه میکنیم:

Sabrina T. Howellاستادیار دانشکده تجارت NYU Stern

بیت کوین نماینده یک حوضه در توسعه دارایی های دیجیتال است. این اولین ارز غیر متمرکز بود که موفق به حذف تقلب، تعیین قوانین رمزگذاری برای ایجاد رمزارز و ایجاد انگیزه در استخراج کنندگان برای حفظ و ثبت سابقه تاریخی معاملات شد. این یک موفقیت بزرگ در ثبت سوابق است که مربوط به هیچ ارز دیگری نیست که تمرکززدایی بنیادی و ثبت تراکنشهای رمز ارز را با خود دارد.

پاسخ من به این پرسش که برای بیت کوین چه اتفاقی می افتد، این است که من ایده ای ندارم. بیت کوین برای گسترش استفاده از آن با چالش های بسیاری روبرو است، از جمله این واقعیت که می تواند تنها ۷ تراکنش در هر ثانیه را انجام دهد، در حالی که Visa  که یک سیستم پرداخت جهانی هست می تواند ۱۰،۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد. با این حال، اگر گردانندگان اصلی بیت کوین بتوانند یک بروزرسانی در پروتکل آن اتخاذ کنند میتواند تا حجم بیشتری از تراکنشها را انجام دهد. غیرممکن نیست که بیت کوین بسیار کاربردی تر شود. امروزه، بیت کوین عمدتاً یک دارایی سوداگرانه، ابزاری برای پولشویی و آخرین امکان برای افراد در کشورهایی با ارزهای نامعتبر است که با سوء مدیریت مواجه می باشد.

تصویر بزرگتر، این است که بلاکچین روی تمام بخشهایی که به تراکنشهای امن داده ها متکی هستند، تأثیر بگذارد. این امر تأمین کنندگان سبزیجات Walmart را مجاب کرده که برای زنجیره تدارکات خود از بلاکچین IBM استفاده کنند. سبزیجات، اغلب، محل بروز بیماریهای مرتبط با غذا هستند و هزینه جمع آوری آن از بازار زیاد می باشد. وقتی هرکدام از بسته ها در بلاکچین قرار بگیرند، مدیران قادر خواهند بود هر گونه مشکل را در عرض چند ثانیه به مزرعه، اطلاع داده و بسته ها را از مزارع مشکل دار حذف کنند. من معتقدم که مراقبت های بهداشتی، خدمات مالی و املاک و مستغلات نیز شاهد ورود داده هایشان به بلاکچینها خواهند بود.

Garrick Hilemanرئیس تحقیقات بلاکچین و محقق دانشکده اقتصاد لندن

بیت کوین تنها کمی بیش از ۱۰ سال سن دارد، اما در حال حاضر ده ها میلیون کاربر را به خود جذب کرده است و سریعتر از اینترنت و رایانه شخصی در حال رشد است. تعدادی از بازیگران توانمند، با نگاه به آینده، به حمایت از رشد بیت کوین و سایر رمزارزها پرداخته اند. امروزه، دارندگان رمزارزهای معتبر می توانند ۱۰ درصد سود سالیانه از پس انداز خود در سیستم عامل های مختلف Open Open یا DeFi (سیستم غیر متمرکز مالی) بدست آورند. این بسیار بیشتر از نرخ حداقل یا حتی منفی است که در بسیاری از بانک های کشورهای صنعتی ارائه می شود. توسعه فن آوری های غیر متمرکز web 3.0  و کار بر روی تغییر مجدد اینترنت در حوزه  زیرساخت های زنجیره ای، یکی دیگر از محرک های طولانی مدت رشد رمزنگاری است.

در کوتاه مدت، بدلیل سیستم فعلی مالی، تجاری و ناپایداریهای سیاسی، نقش بیت کوین به عنوان دارایی نایاب و قابل اطمینان به حداقل رسیده است. در واقع، انعطاف ناپذیری بیت کوین باعث می شود آن را به سخت ترین دارایی تاریخ تبدیل کند. با این وجود، در سال جاری، اختلافات تجاری ایالات متحده و چین، چالش های مربوط به استقلال بانک مرکزی، برگزیت و سایر آشفتگی های سیاسی اروپا و بازگشت بی ثباتی مالی به آرژانتین و سایر بازارهای نوظهور، عامل اصلی در افزایش سه برابری قیمت رمزارزها بوده است.

James Grimmelmanاستاد حقوق و محقق در زمینه تنظیم قوانین موثر بر آزادی ، ثروت و قدرت.

بیت کوین همان بیت کوین خواهد ماند، باهم جمع شده و یا  به مقادیر کوچکتر تبدیل خواهد شد. برخی از اینها ناشی  از اختلاف نظرهای عمیق در تصمیمات فنی خواهد بود. برخی از اینها از سیاستهای درون جامعه متاثر خواهد شد، که به گروههای استخراج  مخفی، هویت های مخفی و توطئه های مخفی  متهم خواهند شد. و بعضی از اینها تحت فشارهای نظارتی دولتهای سراسر جهان است. انسانها، هرگز، حتی با کمک رمزنگاری، درتفاهم کامل نبودند.

Linda Schillingاستادیار اقتصاد مالی، Ecole Polytechnique CREST

دیر یا زود، بیت کوین مجبور است با رقبای خود روبرو شود. رقابت، با گروه ارزهای رمزپایه ملی کشورها خواهد بود.نهایتا  در دراز مدت، بیت کوین به عنوان یک محصول باید مرزی را نسبت به سایر رمزارزهای موجود فراهم کند و ویژگی هایی داشته باشد که باعث منحصر به فرد بودن آن شود. بیت کوین خود را به عنوان وسیله ای برای انجام پرداخت های ناشناس و بدون نیاز به شخص ثالث، تبلیغ می کند.

در مقابل، برای پرداخت ناشناسان از طریق یورو، باید یورو را به صورت چهره به چهره پرداخت کرد.همچنین، شخص دیگری باید در جایی که شما به آن اعتماد دارید ، این کار را برای شما انجام دهد. جالب اینجاست که محبوبیت رمز ارز ، برخی از بانکهای مرکزی را بر آن داشته است تا بیشتر خدمات خود را منحصر به محصولات خودشان کنند. کنار گذاشتن پول نقد و جایگزینی آن با  ارز دیجیتال بانک مرکزی، دلالت بر این دارد که پرداخت ناشناس با پول ملی به طور کلی غیرممکن خواهد شد، با این کار یک بی اعتباری دیگر برای ورود به ارزهای رمزنگاری شده در آینده ایجاد میشود. بنابراین آینده بیت کوین ممکن است به ارزیابی شخصی افراد از حریم شخصی و ظرفیت خود بیت کوین بستگی داشته باشد تا بتواند با اطمینان و پرداختی ناشناس در مقیاس بالقوه بزرگ به روشی سریع و ارزان تبدیل شود.

. Steven Goldfeder – فوق دکترا در Cornell Tech / IC3 ، بنیانگذار آزمایشگاه Offchain ، و مؤلف تکنولوژیهای بیتکوین و رمز ارزها

فناوری اصلی بیت کوین یک فن آوری انقلابی است و شما می توانید انتظار داشته باشید که هم بیت کوین و هم سایر رمزارزها تا مدتهای طولانی وجود داشته باشند. اما اینکه آیا بیت کوین به عنوان رمزنگار مهم آینده باقی خواهد ماند یا توسط رمز ارز دیگری کنار زده خواهد شد، تا حد زیادی بستگی خواهد داشت به رشد رقبای آن و چگونگی کاربردی بودن مجموعه بیت کوین.

با وجود نقاط قوت فراوان، بیت کوین دارای کاستی هایی هم هست که سایر ارزهای رمزپایه به دنبال رفع آن هستند. بعنوان مثال  پروتوکلهای هوشمند اتریوم امکان ایجاد برنامه های قدرتمند غیرمتمرکز را بسیار گسترش می دهد. تراکنشهای خصوصی Zcash  باعث بهبود چشمگیر در ماهیت کاملاً عمومی تاریخ تراکنشهای  بیت کوین می شود. و تعداد ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه که توسط رمزارزهای دیگر ادعا می شود، ظرفیت پائین بیت کوین را، که کمتر از ۱۰ تراکنش در ثانیه است، نشان میدهد.

در حال حاضر، این رمزارزهای رقیب در مراحل نسبتاً ابتدایی قرار دارند و هنوز مشخص نیست که بتوانند دیدگاههای مربوط به خود را، بدون به خطر انداختن امنیتشان، ارائه دهند. اما با گذشت زمان، بدون شک آنها به مرحله بلوغ خود خواهند رسید. و هنگامی که چنین اتفاقی بیفتد، این امر به عهده کاربران بیت کوین است که این فن آوری های جدید را در بیت کوین اتخاذ کنند یا نه! کاری که بیت کوین، برای حفظ برتری خود، تاکنون تمایلی به انجام آن نداشته اند.

در حالی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ کاملاً پدیده انقلابی بود، اکنون، در سال ۲۰۱۹ رمزارزهای دیگر در حال رشد هستند و پیشرفت های بدیعی نسبت به طرح اصلی بیت کوین دارند. و برای اینکه بیت کوین بتواند برتری خود را در سال ۲۰۲۹ حفظ کند، لازم است که با بالغ شدن برخی از این نوآوری های جدید آنها را پذیرفته و به خود اضافه نماید.

Ghassan Karame – رئیس  گروه Security Research ، آزمایشگاه های NEC و نویسنده امنیت بیت کوین و بلاکچین

پیش بینی وضع آینده بیت کوین به وضوح دشوار است. بسیاری آنرا برای سرگرمی  و سود امتحان کرده اند که لزوماً موفقیت آمیز نبوده. با این وجود، برای پیش بینی، باید جنبه های زیر را در نظر گرفت: افزایش آگاهی کاربران، برنامه های تنظیم کننده، موقعیت مزارع استخراج و پیشرفت های فناوری.

با گذشت زمان، انتظار میرود تعداد بیشتری از کاربران، که خودشان استخراج کننده نیستند، از مفاهیم اساسی و موضوعات موجود در بیت کوین آگاه شوند. به نظر می رسد کاربران درک می کنند که هزینه های پرداخت در بیت کوین به این ترتیب چندان هم کم نیست، استخراج بیت کوین، انرژی بیشتری را از آنچه انتظار می رود مصرف می کند. معاملات آنها چندان خصوصی نیستند و می توانند به پروفایل آنها پیوند بزنند و چندان تمرکز زدا هم نیستند.

به موازات، به طور فزاینده ای مشخص میشود که بیت کوین آنقدری خصوصی نیست که در ابتدا تصور میشد و ممکن است از آن به عنوان یک ” honeypot ” استفاده شود که در واقع بسیاری از مجرمان اثری را از خود بجا بگذارند که به آسانی پاک نمی شود. کنترل بیت کوین همانطور که در ابتدا تصور می شد غیرممکن نیست.

مزارع بیت کوین تا زمانی که یک تجارت سودآور باقی بماند به استخراج بیت کوین ادامه خواهند داد. تا زمانی که این امر ادامه داشته باشد ، مزارع ممکن است مایل به مقاومت در برابر فشارها ها باشند ، حتی ممکن است با قوانین مالیات ملی هم همکاری کنند و در چارچوبی بپذیرند که در بیت کوین دخالت کنند.

بیت کوین تاکنون مرحله سختی را پشت سر گذاشته است. به نظر نمی رسد تهدید قابل توجهی برای بیت کوین در کوتاه مدت وجود داشته باشد که وضعیت فعلی را تغییر دهد. در دراز مدت ، با وجود تمام جنبه های یاد شده، اگر در برابر هرگونه تغییر مقاومت کند، این خطر را به وجود می آورد که به سادگی توسط یک سیستم جدیدتر که جذابیت و اشتیاق همه ذینفعان را داشته باشد از بین برود.

لینک

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال