انرژیهای تجدیدپذیر و آینده پیش رو

انرژیهای تجدیدپذیر ,همانند نور خورشید و باد, از منابعی تامین میگردند که در مقیاس طول عمر بشر قابل جایگزینی باشند. در این میان نور خورشید منشا انواع دیگر انرژیهای تجدید پذیری است که نقش مهمی در تامین انرژی مورد نیاز بشر دارند. سوختهای فسیلی نیز ریشه در انرژی خورشید دارند که در گذشته, زمین آنرا دریافت کرده و به رشد حیات منجر شده و نهایتا بقایای اجساد موجودات زنده طی میلیونها سال به نفت تبدیل شده است. پیش از پیدایش و استخراج منابع فسیلی و توسعه مصرف آن در قرن نوزده میلادی, تقریبا تمامی انرژی مورد استفاده بشر از منابع تجدید پذیر اعم از نیروی بدنی, چهارپایان, جریان آب, باد و هیزم تامین میشد. لذا میتوان چنین گفت که بشر در حال استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر بود که پیدایش سوختهای فسیلی در آن وقفه انداخت. البته رشد جهشی تکنولوژیهای امروزی که بواسطه بکارگیری سوختهای فسیلی حاصل شد را نباید فراموش کرد با این حال تا مدتها میبایست هزینه این جهش ناگهانی را در مشکلات زیست محیطی به شکل انواع بیماریها و تغییرات اقلیمی پرداخت کرد.

توسعه روزافزون تولید برق از انژیهای تجدید پذیر و ظهور تکنولوژیهای جدید که منجر به کاهش هزینه های تولید برق از این منابع شده, چشم انداز خوبی را از آینده آن نشان میدهد. با این حال بکارگیری این انرژِیها, محدودیتهای خاص خود را به همراه دارد. هزینه نسبتا بالای تولید و استفاده از این تجهیزات  یکی از این محدودیتها میباشد. رو آوردن به انرژِهای تجدیدپذیر به نوعی برگشت و تطبیق زندگی بشر با طبیعتی است که در آن تکامل یافته. این محیط طبیعی دارای ذات متغییری بشکل شب, روز, طوفانی, آفتابی و ابری و غیره دارد. تغییر میزان منابع انرژیهای تجدیدپذیر فعلا در دست بشر نمیباشد. انرژی خورشیدی وابستگی مستقیم به نور خورشید دارد که در بهترین حالت تنها در نیمی از شبانه روز قابل دسترسی میباشد و در هنگام شب چنین انژی بطور مستقیم در دسترس نخواهد بود. در مورد انرژی باد نیز شرایط مشابهی وجود دارد که وزش و شدت آن همواره پیوسته نیست.

نحوه عملکرد شبکه های برق و لزوم تعادل لحظه ای بین تولید و مصرف نشان میدهد که برای پیوستگی در تامین برق مورد نیاز مصرف کننده, به موازات توسعه برق منابع تجدیدپذیر به نوعی منابع پشتیبان نیز نیاز میباشد. تمرکز بر توسعه یکجانبه تجدپذیرها میتواند شبکه های برق را با مشکل مواجه سازد مگر آنکه از مولدهای پشتیبان استفاده نیز گردد. تولید برق پشتیبان در عین حال که نیاز مصرف کننده برق را در نبود موقتی مولدهای برق بادی و خورشیدی بعهده میگیرد میبایست ملاحظات زیستی محیطی, قابلیت نصب و بکار گیری در مکانهایی که پیش از این احداث نیروگاههای بزرگ از لحاظ شرایط جغرافیایی در آنجا مقدور نبوده و دسترسی سریع و قابلیت آماده به کار بودن را داشته باشد. با این توصیفات, میبایست آنچه که در توسعه انرژِیهای آتی مدنظر گیرد را در موارد ذیل خلاصه کرد:

  • انتقال سرمایه گذاریها از نیروگاههای بزرگ سنتی به تولید پراکنده
  • توسعه تولید برق از منابع انرژیهای تجدید پذیر
  • توسعه طرحهای CHP تولید همزمان برق و حرارت
  • توسعه سرمایه گذاری در صنایع بزرگ برای تامین برق مصرفی
  • بهینه سازی مصرف انرژی در صنایع و منازل

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال