استفاده از انرژی های تجدید پذیر در blockchain، منجر به افزایش دسترسی روستاهای آفریقا به انرژی میشود

صنایع در حال فاصله گرفتن از انرژی پایه کربن هستند و روش تولید و توزیع انرژی به سرعت در حال تغییر است. توسعه تکنولوژیکی در تولید انرژی جایگزین، به این امر شتاب بیشتری داده است. اینها باعث پدیدار شدن بازیگران زیادی در تولید برق مقیاس کوچک شده است.

اما برای پایداری یک سیستم غیر متمرکز و برای بکارگیری انرژی های تجدیدپذیر ، یک شبکه انعطاف پذیر مورد نیاز است. شبکه انعطاف پذیر بهره بردار شبکه برق را قادر می سازد تا تولید و مصرف را متعادل سازند.

علاوه بر آن، یک سیستم غیرمتمرکز انرژی، برای ایجاد ارتباط بین تولید کنندگان و مصرف کنندگان، نیاز به یک ساختار دارد. در آفریقای جنوبی، یک مرکز دولتی با نام Eskon در حال ایفای این نقش میباشد. Eskon ، اینکار را از طریق خرید برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر و افزودن آن به تولید برق خود و فروش به مصرف کنندگان انجام میدهد.

ایجاد بازارهایی که در آن، خانوارها برق تولیدی مازاد بر مصرف خود را به فروش می رسانند، تقاضا برای احداث فتوولتائیک در مناطق روستایی آفریقا را افزایش میدهد.

همزمان، تکنولوژی هایی هم در حال توسعه هستند  که می تواند بدون نیاز به یک چنین مرکزی، عمل نمایند. یکی از آنها، blockchain موسوم به distributed ledger technology است. استفاده از این فناوری، انجام معاملات کوچک میان خریداران و فروشندگان، اجرایی و ثبت می شود. با این روش، توسعه بازار های برق در مقیاس کوچک تسهیل می یابد. Blockchain در کنار هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و Big Data به عنوان یکی از فن آوری های محوری شناخته شده است. علاقه مندی به استفاده از فن آوری Blockchain در بازارهای انرژی به آرامی در حال رشد میبااشد.

در آفریقای جنوبی ۱۵٫۶ درصد از منازل به برق متصل نیستند. بعید است که در آینده نزدیک این شرایط تغییر یابد، زیرا برای گسترش خطوط برق به مناطق دور افتاده نیاز به سرمایه گذاری های بزرگی است. برای چنین جوامعی، داشتن راه حل های شبکه غیر متمرکز، پتانسیل اقتصادی فراوانی میتواند بدنبال داشته باشد.

شبکه غیر متمرکز

خبر خوب این است که آفریقای جنوبی یکی از مناسب ترین مکان ها برای استفاده از انرژی خورشید است و میتوان از طریق سیستمهای فتوولتائیک، انرژی خورشید را به برق تبدیل کرد. اکنون قیمت پنل های خورشیدی به طور قابل توجهی کاهش یافته و می تواند بر روی هر خانه ای نصب شود. اما روشهای ذخیره سازی انرژی در حال حاضر بطور موثر مناسب نمیباشند. بنابراین، امکان فروش برق مازاد  مصرف میتواند ایده خوبی باشد.

ایجاد بازارهایی که خانوارها بتوانند برق مازاد مصرف خود را به فروش برسانند، منجر به افزایش تقاضای فتوولتائیک در سراسر مناطق روستایی آفریقا خواهد شد. به این ترتیب خانوارهایی که برق را از طریق پنل های فتوولتائیک بر روی پشت بام های خود تولید می کنند می توانند مازاد تولید خود را به فروش برسانند و برعکس، در صورت نیاز آنرا از دیگران خریداری نمایند.

این معاملات می تواند توسط blockchain ثبت شود. بهای برق معامله شده به طور مستقیم با یک پول رمزنگاری شده مبتنی بر blockchain بین فروشنده و خریدار انتقال می یابد. پس از آن، پول رمزنگاری شده Blockchain می تواند به برگه ای مستند برای پرداخت خدمات دولتی یا بازپرداخت وام های اخذ شذه برای نصب پنل های فتوولتائیک تبدیل شود.

به این ترتیب blockchain جایگزین هر دو شکل حساب جاری و سیستم های معاملاتی میشود. اگر خانوارها متوجه چنین مزایای اقتصادی بشوند، اقدام به نصب بیشتر پنلهای خورشیدی و فروش برق تولیدی به سایر خریداران خواهند نمود. این مشتریان، می تواند کارخانه های نزدیک خودشان باشد.

شبکه برق انعطاف پذیر راهگشا است

جهت کمک به امنیت شبکه، تاسیات برق فتوولتائیک بایستی توسط سیستم هایی مدیریت شوند که امکان تعامل بهتر با شبکه برق را فراهم می کنند. آنها باید بتوانند با سایر منابع انرژی تجدیدپذیر و سیستم های ذخیره سازی، ارتباط برقرار کنند. با وجود روند قابل قبول، این سیستم های مورد نیاز هنوز در حال توسعه هستند.

اگر آفریقای جنوبی عملکرد خوبی داشته باشد، می تواند به مورد نمونه تحت مطالعه این فن آوری ها تبدیل شود و از این طریق از سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه، توسط شركت های بزرگ بین المللی كه علاقه مند به این روشها هستند، بهره مند شوند. این تکنولوژیها ممکن است مسیری مشابه توسعه تلفنهای همراه در سراسر قاره آفریقا را تکرار کنند.

ادغام این فن آوریها در تجارت انرژی، یک گام منطقی برای آفریقای جنوبی خواهد بود. در سال ۲۰۱۱، قوانین انرژی ملی آفریقای جنوبی، به بهره بردار شبکه برق اجازه داد تا مولدهای مقیاس کوچک زیر ۱۰۰ کیلووات را به شبکه خود متصل نمایند. دو سال بعد، با بروزرسانی برنامه یکپارچه، بر سرمایه گذاریهای بیشتر در انرژی تأکید شد و به طور خاص، برق خورشیدی احداثی در پشت بام به عنوان یک منبع جذاب انرژی شناخته شد.

حرکت به بازار برق متمرکز با تمرکز بر فن آوری blockchain، در کشورهای غربی، زمان بیشتر طول خواهد کشید. این دوره زمانی، بر اساس برخی تخمینها، تا ۲۵ سال برآورد شده است. این بدان دلیل است که بازارهای برق یکپارچه که نمی توانند به راحتی چنین شرایطی را ایجاد کنند، تغییر نمی کنند. با این وجود، علاقه به سیستم تولید برق مستقل توسط افراد نیز در اروپا در حال افزایش می باشد.

از سوی دیگر، کشورهای در حال توسعه ممکن است مزیت داشته باشند. کشورهایی از جمله آفریقای جنوبی، که دارای بخش جمعیت محروم از شبکه برق سراسری هستند، می توانند سریعا به بازارهای برق غیر متمرکز وارد شوند.

اما انتقال به بازارهای برق و بازار تجاری غیر متمرکز لزوما هموار نیست. یکی از بزرگترین چالش ها در گرفتن برنامه های کاربردی blockchain ، اعتماد است. در اغلب کشورها در حال حاضر، مصرف کنندگان به موسسات متمرکز اعتماد پیدا کرده اند. البته نه در آفریقای جنوبی که اعتماد به شبکه برق در آن منفی است. با توجه به این وضعیت، این کشور می تواند از طریق افزایش استفاده از فناوری در مناطق روستایی، از مزایای تبدیل انرژی خورشید به برق بهره مند شود.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماسارسال